قدمت خاوران در۲۰۰ نقشه اروپایی به دوره ساسانیان رسید

 قدمت خاوران در200 نقشه اروپایی به دوره ساسانیان رسید

KHAVARAN10

به گزارش خاوران آنلاین نتایج بررسی ۷۰ کتاب و ۲۰۰نقشه: قدمت خاوران به دوره ساسانیان رسید

مرحوم پروفسور جمشید صداقت کیش در ششمین همایش خاوران شناسی  اعلام کرد: من با مطالعة هفتاد جلد کتاب و بازبینی ۲۰۰نقشه ای که اروپائیان از ایران کشیده اند به این نتیجه رسیدم که سابقه شهر خاوران (روستای خانکهدان سابق) به دوره ساسانیان می رسد.

این پژوهشگر که چهل سال سابقه فارس پژوهی دارد خاطر نشان کرد: من با مطالعة هفتاد جلد کتاب و بازبینی ۲۰۰نقشه ای که اروپائیان از ایران کشیده اند به این نتیجه رسیدم که سابقه شهر خاوران (روستای خانکهدان سابق) به دوره ساسانیان می رسد اما اینکه در کمتر کتابی از آن اسم برده شده به این خاطر است که سیاحان و تاریخ نویسان معمولا از شاهراه های اصلی عبور می کردند و کاری به مناطق اطراف جاده نداشتند. همین مشکل را درباره شهرهای دیگر فارس مثل اقلید و ارسنجان هم شاهد هستیم. با این وجود قدیمی ترین کتابی که از خانکهدان اسم برده شده کتابی است که محمدجعفر خورموجی در ۱۵۷ سال پیش درتهران چاپ کرده و توضیح داده که خانکهدان یکی از ۲۹ قریه ی بخش خفر است.

وی افزود: در آمارهای سرشماری سال ۱۳۱۸ شمسی ذکر شده که خانکهدان، بخشی از شهرستان شیراز بوده است. در ۱۳۲۳ جهرم، جزو شهرستان لار بوده اما مشخص نیست که خفر و خانکهدان نیز جزو جهرم بوده اند یا نه. همچنین در ۱۳۳۰ شمسی، در کتابچه ای بنام «فرهنگ جغرافیایی ایران» که ارتش منتشر کرد نوشته شده «خانه کهدان قصبه ای است با ۲۰۴۱نفر سکنه که شیعه مذهب و پارسی زبانند و اهالی به زراعت باغبانی و کسب روزگار می گذرانند. یک دبستان نیز در آنجا وجود دارد»

مدیر دانشنامه ی آبادای های ایران در ادامه با بیان اینکه تحقیقات باستان شناسی در خاوران انجام نشده اظهار داشت: در اطراف شهر دو غار وجود دارد که باید از نظر سکونت انسانهای اولیه بررسی شود. همچنین کوه گر (که در زبان پهلوی به معنی کوه آتشکده است) و چند سنگ قبر که متعلق به دوره ی صفویه است؛ نیازمند تحقیقات بیشتر و نگهداری از آنها در موزه ی مردم شناسی خاوران می باشد.

نویسنده و پژوهشگر برتر فارس با اشتباه خواندن زبانشناسی عامیانه که در برابر زبانشاسی علمی قد علم کرده است- در مورد معانی صحیح کلمه خانکهدان گفت: «خان» دو معنی عامیانه دارد که یکی به معنی کاروانسرا و دیگری ارباب است اما معنی سوم که علت نامگذاری خانکهدان است خان در پهلوی ساسانی به معنی چشمه است بنابراین نام خانکهدان را از چشمه و کوه گرفته اند.

خاوران آنلاین: مرحوم صداقت کیش در زمان برپایی همایش خاوران شناسی در این شهر حضور یافت و درششمین همایش خاوران شناسی سخن گفت. سخنان او باب تازه ای را درتاریخ خاوران باز کرد. یادش گرامی و روحش شاد باد

درباره نویسنده

161مطلب نوشته است .

۴ نظر on “قدمت خاوران در۲۰۰ نقشه اروپایی به دوره ساسانیان رسید”

 • reza wrote on ۲۶ تیر, ۱۳۹۲, ۱۵:۳۶

  مطمئنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • علی wrote on ۵ مرداد, ۱۳۹۲, ۱۲:۰۱

  اصل این خبر اواسط اردیبهشت سال گذشته در نشریه “آدینه خاوران” و وبسایت “خاوران سیتی” منتشر شده بود. بهتر است وقتی مطلبی را از جایی برمی دارید به منبع آن هم اشاره کنید.
  لینک اصله خبر:

  http://www.khavarancity.blogfa.com/post-134.aspx

 • علی wrote on ۷ مرداد, ۱۳۹۲, ۱۱:۴۴

  اقا شما جرا اینقدر به تذکر نیاز دارید؟
  دقت کنید باباجان!
  ششمین همایش خاوران شناسی بود نه پنجمین!

 • محمد حسین wrote on ۲۸ مهر, ۱۳۹۴, ۱۳:۰۵

  دم شما گرم بابت اطلاع رسانی در مورد سابقه ی تاریخی خاوران

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex