مسئولان جهرمی به اشتغال جوانان و توسعه شهر خاوران بی توجه اند/خاوران در آینده تبدیل به سکونت گاه سالمندان می شود/این شهر جزء مهاجرت فرست ترین نقاط شهرستان جهرم است/خاورانی ها سروستان را برای درآمد زایی مناسب تر دیده اند

 مسئولان جهرمی به اشتغال جوانان و توسعه شهر خاوران بی توجه اند/خاوران در آينده تبديل به سكونت گاه سالمندان مي شود/اين شهر جزء مهاجرت فرست ترين نقاط شهرستان جهرم است/خاوراني ها سروستان را براي درآمد زايي مناسب تر ديده اند

kh1

 خاوران با همه توانایی هایی که دارد، چه در حوزه گردشگری طبیعت گردی، صنایع تبدیلی یا راه و ترابری هنوز نتوانسته برای ۳ هزارنفر جمعیت خود اشتغالزایی کند. مسئولان هم تلاش چندانی برای توسعه این شهر انجام نمی دهند و در مرکز شهرستان هم خاوران در اولویت توسعه قرار ندارد.

به گزارش خاوران آنلاین، خرما و مرکبات تولیدی در خاوران در صورت توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی می تواند به منبعی برای درآمدزایی مردم این شهر و حتا روستاهای همسایه تبدیل شود. با این همه به خاطر بی توجهی به توانایی ها، خاوران جزو مهاجرفرست ترین مناطق شهرستان جهرم است.«نبود اشتغال در خاوران به مهاجرت شدید ساکنان منجر شده است. حال آنکه خاوران پتانسیل بالایی برای تولید خرما و مرکبات دارد. با ایجاد صنایع تبدیلی و کارخانه نئوپان سازی می توان برای مردم شهر اشتغالزایی کرد. معدن گچ خاوران هم باید استخراج شود ولی مسئولان کاری نمی کنند.» خاوران در سرشماری سال ۷۵ نزدیک به ۵ هزار نفر جمعیت داشته است.

رشد جمعیت این شهر منفی است تا جایی که جمعیت آن در سال ۹۰ به ۳ هزار نفر رسیده است. برخی نگرانند که در صورت تداوم بیکاری و مهاجرت شدید این شهر کوچک تبدیل به سکونت گاه سالمندان شود. زیرا جوانان برای آینده بهتر، شهر را ترک کرده اند.

*خاوران در اولویت توسعه جهرم نیست

بسیاری کارشناسان می گویند کیفیت خرما و مرکبات تولیدی خاوران در شهرستان جهرم بسیار بالاست. بزرگراه ترانزیتی سعادت شهر، سروستان، خاوران به جهرم و عسلویه می تواند مسیر دسترسی به بندر عسلویه را ۱۴۰ کیلومتر کوتاه تر کند. با این حال مسئولان شهری جهرم می گویند توسعه صنایع تبدیلی و تکمیل این جاده در اولویت فرمانداری این شهرستان نیست چون مردم جهرم به جای این جاده به مسیر جهرم، خفر- شیراز علاقه دارند. چندی پیش هم محمدرضا رضایی کوچی، نماینده جهرم در مجلس گفته بود که برآورد اولیه بزرگراه خاوران ۱۰۰ میلیارد تومان است ولی دولت تنها ۲۰ میلیارد تومان آن را تامین کرده است. حال آنکه دیگر حتی ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای تکمیل پروژه کافی نیست.

. باید همه بودجه خود را در این طرح متمرکز کنیم. » تلاش مسئولان این شهرستان توسعه شهرک صنعتی و منطقه ویژه کشاورزی جهرم است و گویا مسئولان جهرمی تلاشی برای توسعه نقاط مختلف شهرستان نشان نمی دهند. همین است که انگار خاورانی ها شهرستان همسایه، یعنی سروستان را برای درآمدزایی مناسب تر دیده اند زیرا منطقه گازی سروستان توانست به اشتغالزایی برای بخشی از جمعیت خاوران کمک کند. «برای توسعه خاوران باید کارهای بیشتری انجام شود.» کارهایی که انجام آن بر عهده مسئولان جهرمی است ولی از انجام آن سرباز می زنند.

پارسا بهمنی

درباره نویسنده

161مطلب نوشته است .

۱۰ نظر on “مسئولان جهرمی به اشتغال جوانان و توسعه شهر خاوران بی توجه اند/خاوران در آینده تبدیل به سکونت گاه سالمندان می شود/این شهر جزء مهاجرت فرست ترین نقاط شهرستان جهرم است/خاورانی ها سروستان را برای درآمد زایی مناسب تر دیده اند”

 • آقای همساده wrote on ۱۸ تیر, ۱۳۹۲, ۱۰:۳۵

  واقعا متاسفم.چون بعضی از خاورانی ها بجای حمایت از جوانان خاوران برای اشتغال آنان ،رویکرد زیر آب زنی رو پیش روی گرفته اند و نگذاشته و نمی گذارند تا آنان در دستگاه ها و سازمانهای دولتی مشغول بکار شوند….واقعا که آدم بعضی از چیزهارو که میشنوه له له میشه

 • یک شهروند wrote on ۱۸ تیر, ۱۳۹۲, ۱۷:۳۱

  ای کاش با این شرایط خاوران تبدیل به بخش می شد و یا اینکه به شهرستانهای فسا یا سروستان ملحق می شد

 • آقای همساده wrote on ۲۰ تیر, ۱۳۹۲, ۱۷:۳۷

  آره..زمانی که سروستانی ها منت خاورانی ها رو می کشیدن آقایون بی توجه بودند..حالا باید بریم التماس اونها رو بکنیم..آقایون عزیز جهرمی ها خاوران رو واسه کسب آراء برای نماینده مجلس می خواهند وخاوران برایشان هیچ ارزش دیگر ی ندارد….. کی می خواهید با واقعیت کنار بیاید؟؟؟؟؟؟؟/

 • خاوران زیباست wrote on ۲۰ تیر, ۱۳۹۲, ۲۳:۲۳

  وقتی افراد فقط دنبال منافع شخصی خودشون هستند عاقبت همینیه که هست

 • علی wrote on ۲۱ تیر, ۱۳۹۲, ۱۰:۳۵

  اشتغال؟ اشتغال شومایی؟ تو اول به من نشان بده اشتغال کوجاس!!!!!!!!

 • دکتر موسوی wrote on ۱۷ شهریور, ۱۳۹۳, ۱۴:۰۹

  اقای همسایه پس به نظر شما اینهمه کارمند کشوری ولشکری در خاوران حتما نتیجه ی تایید نکردن بچه هاست؟؟؟دروغ هم اندازه ای دارد طوری بگوکه ازت نخندند و قبول کنند دیگر این حنا رنگی ندارد و کسی قبول نمی کند این حرفا مال ۳۰سال پیش بود و ان زمان که این دروغها بردار داشت نه الان!فکر نون کن که خربزه ابه!!!

 • دکتر موسوی wrote on ۱۷ شهریور, ۱۳۹۳, ۱۴:۱۳

  اقای همسایه پس به نظر شما اینهمه کارمند کشوری ولشکری در خاوران حتما نتیجه ی تایید نکردن بچه هاست؟؟؟دروغ هم اندازه ای دارد طوری بگوکه ازت نخندند و قبول کنند دیگر این حنا رنگی ندارد و کسی قبول نمی کند این حرفا مال ۳۰سال پیش بود و ان زمان که این دروغها بردار داشت نه الان!فکر نون کن که خربزه ابه!!!البته این حرف نادیده گرفتن عدم توجه جهرمی ها به خاوران نیست .جهرم هیج وقت دوست ما نبوده و همیشه از ما بهره کشی کرده و باج گرفته و ما را برده ای حساب کرده برای بهره کشی!

 • همساده wrote on ۱۶ دی, ۱۳۹۳, ۲۲:۵۳

  اینهایی که الان سر کارهستند بدلیل اینکه واقعا نتونستن زیرابشون رو بزنند و گرنه همین ها هم سر کار نبودند…
  بعضیا تو خاوران فکر میکنن پیغمبر زاده هستند و به جز خودشون که انسانهای صالح و دین مداری هستند بقیه کافرند…

 • محمد خاوران wrote on ۲۲ دی, ۱۳۹۳, ۱۰:۰۱

  من با آقای همساده موافقم بعضی ها زیر آب زن هستند

 • ما wrote on ۱۵ بهمن, ۱۳۹۳, ۱۱:۱۸

  همساده جون و ممدخان پس اینهمه از اقوام شما سر کارن و حقوق های خوب می گیرن تو هم از همونا بپرس چه کردن رفتن سر کار.؟

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex