۳۰۰میلیون تومان اعتبار جدید برای توسعه مرکز بهداشت خاوران

۳۰۰میلیون تومان اعتبار جدید برای توسعه مرکز بهداشت خاوران

photo_2017-07-05_16-24-59♦️اختصاص ۳۰۰میلیون تومان اعتبار جدید برای توسعه مرکز بهداشت خاوران

به دنبال درج مطلبی با عنوان “وضعیت اسفناک بهداشت در شهر خاوران” روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جهرم،جوابیه به شرح زیر ارسال نموده است:

بنابر مسئولیت ذاتی دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی بهداشت، درمان و سلامت مردم، وظیفه خود دانستیم توضیحاتی مختصر درباره فعالیت های دانشگاه در شهر خاوران به استحضار مردم عزیز برسانیم.

هم اکنون مرکز جامع خدمات سلامت خاوران با ۱۳ پرسنل مجرب شامل ۲ پزشک ، ۱ دندانپزشک ، ۳ ماما ، ۱ کارشناس آزمایشگاه ، ۱ کارشناس بهداشت خانواده ، ۱ کارشناس بهداشت محیط و حرفه ای ،۱ کارشناس مبارزه با بیماریها ، ۱ نگهبان شیفت روز و ۲ نگهبان شیفت شب مشغول خدمت رسانی به مردم شریف شهر خاوران می باشد.
علاوه بر پرسنل مذکور، در مرکز اورژانس پیش بیمارستانی خاوران نیز ۵ نفر کارشناس فوریتهای پزشکی مشغول به فعالیت می باشند که با احتساب ۲ نفر بهورز شاغل در خانه ی بهداشت روستای چرگ، مجموع پرسنل دانشگاه علوم پزشکی جهرم در این منطقه بالغ بر ۲۰ نفر می گردد .
پزشکان این مرکز درمانی به همراه ماما و نگهبان به شکل شبانه روزی در درمانگاه مستقر هستند و علاوه بر ویزیت کلیه بیماران در دو شیفت صبح و بعد از ظهر ، در بقیه ی ساعات شبانه روز و در روزهای تعطیل نیز در مرکز ساکن هستند و به ویزیت و درمان بیماران بدحال و اورژانسی می پردازند. در صورت عدم امکان درمان بیماران بدحال ،اینگونه بیماران از طرف‌‌ پزشکان مرکز به بیمارستان خاتم الانبیاء خفر که در فاصله ی کمتر از ۲۰ کیلومتری خاوران قرار دارد ارجاع داده می شوند. داروخانه ی خصوصی موجود در منطقه نیز در کنار درمانگاه واقع شده و کلیه ی داروهای مورد نیاز بیماران را تامین می نماید .
همچنین این منطقه تحت پوشش اورژانس هوایی نیز می باشد و تا کنون در چندین ماموریت بیماران بدحال منطقه توسط اورژانس هوایی منتقل شده اند.
تجهیزات موجود در این مرکز بطور کامل تامین شده و شامل مواردی چون دستگاه نوار قلب ، دستگاه الکتروشوک ، تجهیزات احیاء قلبی ریوی ، دستگاههای فشارخون دستی و دیجیتال ، دستگاه ساکشن ، تجهیزات مامایی و بقیه ملزومات پزشکی می باشد. همچنین یک دستگاه یونیت دندانپزشکی مجهز به همراه دستگاه رادیولوژی پرتابل در این مرکز تعبیه شده است. دو دستگاه آمبولانس نیز شامل یک آمبولانش مجهز در مرکز فوریتهای پزشکی و یک آمبولانس در خود مرکز درمانی مستقر است. آزمایشگاه مرکز نیز مجهز به دستگاههای پیشرفته می باشد و کلیه آزمایشات سطح یک در حال انجام است .
گفتنی است علاوه بر پانسیونهای تجهیز شده در مرکز جهت استقرار شبانه روزی پزشک و بقیه پرسنل بهداشتی، در حال حاضر دو پانسیون دیگر نیز جهت این عزیزان با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان در حال ساخت می باشد.
همچنین جهت رفاه حال بیماران و مراجعان، اخیرا با نصب ۱۳ اسپلیت ، سیستم سرمایشی این مرکز با هزینه ای بالغ بر ۴۰ میلیون تومان بهینه سازی شده است .
بقیه مواردی که در خبر مذکور آمده مانند عدم وجود سیستم فاضلاب، مشکلات مربوط به دفع بهداشتی زباله ها ، وجود خانه های مخروبه و همچنین ازدیاد سگهای ولگرد، همواره مورد توجه مسئول بهداشت محیط مرکز بوده و از آنجا که حل این مشکلات بطور مستقیم از وظایف دانشگاه نیست، در جلسات متعدد شورای بهداشتی به شکل حضوری و همچنین از طریق مکاتبات به ادارات و نهادهای مسئول در این زمینه اطلاع رسانی و هشدار های بهداشتی لازم داده شده است.

در خصوص مبارزه با بیماری سالک نیز باید گفت، علاوه بر رایگان بودن آزمایشات و همچنین درمانهای مربوطه جهت بیماران ،در سال جاری تا کنون ۳ مرحله جونده کشی به صورت گسترده در سطح منطقه انجام شده که به علت مقاومت دامداران محلی و عدم همکاری آنها متاسفانه زمان انجام این برنامه طولانی گردیده است . همچنین مشکلاتی مانند وجود دام در منازل و عدم جمع آوری بهنگام کودهای حیوانی و همچنین مشکل وجود خانه های مخروبه و خالی از سکنه ، مبارزه با این بیماری را مشکل کرده است . گفتنی است که برخورد با موارد ذکر شده خارج از حیطه ی اختیارات دانشگاه علوم پزشکی و در مسیولیت بقیه ی نهاد ها و ارگانها می باشد.
درپایان ذکر این نکته ضروری به نظر میرسد که دانشگاه علوم پزشکی جهرم در بیشتر شهرها و مراکز روستایی تحت پوشش خود با مشکل کمبود پزشک مواجه است، اما مسئولین از طرق مختلف حداکثر تلاش خود را به کار برده اند تا بر اساس شاخص های جمعیتی، بهترین توزیع نیرو و خدمات را انجام دهند. همانطور که در فاصله کمی از شهر خاوران، بیمارستان خاتم الانباء(ص) خفر دارای امکانات تخصصی بسیار خوبی از جمله حضور متخصصین در چهار رشته اصلی است که کل منطقه خفر را پوشش می دهد.

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex