بی توجهی مسئولین به مرگ تدریجی هویت تاریخی شهر خاوران

بی توجهی مسئولین به مرگ تدریجی هویت تاریخی شهر خاوران

د
بی‌توجهی به بافت تاریخی شهر خاوران که از میراث‌های گران‌بهای موجود پدرانمان به شمار می‌رود باعث شده شاهد مرگ تدریجی این بافت تاریخی و تخریب خانه‌های منحصربه‌فرد درون آن باشیم. که در حال حاضر چیز زیادی هم از بافت قدیم نمانده
خاوران آنلاین: بافتی تاریخی خاوران که با ورود به کوچه‌پس‌کوچه‌های آن احساس ناب حضور در تاریخ به آدم دست می‌دهد و با معماری زیبا و آجری و خشتی خود چشم هر بیننده‌ای را به تماشایی توام با لذت دعوت می‌کند این روزها حال و روز مناسبی ندارد.
بافت قدیم خاوران و خانه های اندکی که هنوز استوار مانده اندنمایشگاه خشت های دست ساز اجدادمان است. شهری که با پیشینه تاریخی دوره ساسانیان(سابقه ی تاریخی خاوران قبل از دوره ی ساسانیان بوده و لیکن از دوره ساسانیان به بعد سابقه ی خاوران مکتوب شده است) خود یکی از شهر های تاریخی می باشد.
صحبت از بافت کهن خاوران است که با گذشت سالها هنوز نیز به‌عنوان یادگار اعصار تاریخی شهرمان به حیات خود ادامه می‌دهد اما در چند سال اخیر با توجه به نبود تناسب میان نیازهای بافت تاریخی و اقدامات صورت گرفته در آن، شاهد از بین رفتن و تخریب بخش‌های مهمی از خانه های باارزش در این منطقه تاریخی بوده‌ایم.
اقدام ناخوشایند ساکنان بافت در مدرن کردن ساختمان های این مکان که ناشی از عدم آشنایی از ظرفیت‌های تاریخی و ارزشمند محل سکونت خود بود، نظافت نکردن مناسب و کم‌توجه‌ی به فضای ظاهری بافت و اقدام نکردن در راستای حفظ، مرمت و احیای این بافت به دلایلی همچون کمبود بودجه از جمله معضلات گریبان گیر این گنجینه تاریخی بود که در چند سال اخیر دل دوستداران میراث فرهنگی را به درد آورده است.

ضرورت بهسازی بافت تاریخی خاوران
با توجه به اینکه بهسازی بافت کهن خاوران در راستای حفظ هویت تاریخی شهرمان ضروری است، احیا و بازسازی همین تعداد اندک خانه های تاریخی می‌تواند ظرفیت‌سازی عظیمی برای حفظ هویت تاریخی شهرمان و معرفی سابقه ی تاریخی خاوران ایجاد کند و می توان مکان مناسبی برای بازدید گردشگران فراهم کرد .
بی شک بافت‌های تاریخی جزئی از سرمایه‌های فرهنگی ایران هستند و حکم اندوخته‌های متراکم را دارند. این بافت‌ها همراه با گنجینه‌هایی از خاطرات اجتماعی، شیوه‌های اندیشیدن و زیستن گذشتگان در گذر زمان و در برابر وقوع حوادث و بحران‌ها بسیار ناپایدار و آسیب‌پذیر شده‌اند، از این رو توجه به بهسازی بافت‌های تاریخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
قاعدتا وسعت بافت تاریخی خاوران به‌عنوان معدود شهرهای برخوردار از بافت تاریخی بسیار چشم گیر است لذا بی توجهی به این میراث ارزشمند باعث تخریب هویت تاریخی شهر شده است.

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex