فضای شهرستان جهرم و انتخابات مجلس

فضای شهرستان جهرم و انتخابات مجلس

entekhabar

فضای شهرستان جهرم، همانند دیگر شهرستان‌های استان فارس و سراسر کشور، همزمان با آغاز ثبت‌نام‌ها، رنگ و بوی انتخاباتی به‌خود گرفت، اگرچه در این دوره، به دلیل برگزاری ۲ انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و تعدد داوطلبان در هر دو عرصه، با دیگر ادوار متمایز و متفاوت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌منطقه فارس از جهرم، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در شهرستان جهرم، چهره‌های جدیدی از طیف‌های مختلف سیاسی و البته چهره‌های علمی را به عرصه کشاند تا وجهی از وجوه تمایز این دوره انتخابات با دیگر دوره‌ها را به شکلی مشهود، شامل شود.

آگاهان سیاسی معتقد هستند از بارزترین ویژگی‌های این دوره انتخابات مجلس، تنوع داوطلبین در مقایسه با ادوار گذشته است. به‌طوری که تعداد داوطلبان در استان فارس حدود ۱۰۰ درصد نسبت به انتخابات مجلس نهم، افزایش داشته و در حوزه انتخابیه جهرم نیز حضور ۲۲ داوطلب از طیف‌های مختلف سیاسی و نخبگان دانشگاهی و مدیران اجرایی، افزایش قابل توجهی را نسبت به دوره قبل نشان می‌دهد.

در میان چهره‌هایی که در این دوره خود را داوطلب ورود به عرصه انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه جهرم کرده‌اند، چهره‌های مختلفی از نخبگان سیاسی و دانشگاهی شهرستانی، استانی و ملی دیده می‌شوند، البته نمی‌توان به راحتی از کنار چهره‌هایی که کمتر شناخته شده هستند، عبور کرد.

تحلیل‌گران مسائل سیاسی، یکی از ویژگی‌های این دوره را تغییر یک‌باره و ناگهانی نگاه و گرایش سیاسی برخی از چهره‌های داوطلب عنوان می‌کنند، چهره‌هایی که تا پیش از این با نمادهای مشخص یکی از گروه‌های فعال سیاسی در جامعه، فعالیت کرده‌اند و اکنون تلاش می‌کنند، با برند حمایت از دولت و تحت عنوان اعتدالگرا، پا به صحنه انتخابات مجلس دهم بگذارند.

ازدیگر تفاوت‌های دوره دهم انتخابات مجلس که از نگاه صاحب‌نظران دور نمانده است، می‌توان به استقبال چهره‌های علمی کشور، اشاره کرد.

آرایش سیاسی داوطلبان حوزه انتخابیه جهرم

ترکیب سیاسی موجود در جهرم، برآیندی از آرایش سیاسی استان فارس و کشور است. حضور فعالانه ۲ جریان مطرح سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب که با اضافه شدن گروه اعتدالگرایان که می‌توان آن را ترکیبی از اصولگراها و اصلح‌طلبان دانست و در نهایت افراد مستقل مطرح شده است.

در حوزه انتخابیه جهرم البته غیبت برخی چهره‌ها که طی ماه‌های گذشته گمانه‌زنی‌هایی برای حضور آنان شنیده می‌شد، از موضوعات قابل بحث بوده است.

در این میان حضور افرادی بدون گرایش‌های سیاسی و سابقه اجرایی، از سوی آگاهان با هدف معرفی خود به مردم و دست‌یابی به یک ارزیابی از مقبولیت مردمی، ارزیابی می‌شود.

صاحب‌نظران معتقدند در این دوره، افرادی که با دیدگاه اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی با برند حامی دولت به صحنه آمده‌اند، حضوری برنامه‌ریزی شده‌تر و سامان یافته‌تر دارند و این تا حدودی مشخص کنند روند رقابت در حوزه انتخابیه جهرم خواهد بود.

هرچند هنوز برای مشخص شدن لیست‌ها کمی زود است و باید تا زمان اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها، صبوری کرد اما تحرکات موجود نشان‌دهنده تلاش و رایزنی افراد مختلف برای قرار گرفتن نام‌شان در فهرست‌هایی است که این دوره از انتخابات هم به دست مردم خواهد رسید.

آگاهان سیاسی معتقدند که حضور جریان‌های فکری و سیاسی، بی‌تردید تاثیری مطلوب بر حجم مشارکت مردم در صحنه انتخابات مجلس دهم خواهد داشت و در این میان هرچه گروه‌ها و افراد در مسیر معرفی خود و توانمندی‌هایشان تلاش بیشتری داشته و از تخریب سایر افراد و گروه‌ها پرهیز کنند، شور و نشاط مطلوب‌تری در فضای انتخابات مجلس دهم حاکم خواهد بود.

اصلاح‌طلبان و حامیان دولت

با نگاهی به فهرست کسانی که به‌عنوان داوطلب نام‌نویسی کرده‌اند و با این تاکید که هنوز نتایج بررسی صلاحیت‌ها مشخص نشده است، متوجه خواهیم شد که انتخابات دهم، در حوزه انتخابیه جهرم نیز‌ آوردگاهی سخت خواهد بود.

از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و اعتدالگرا که هر یک به تناسب جایگاه و میزان پذیرش اجتماعی و هم‌چنین وزن سیاسی خود دارای اعتبار خوبی بین اقشار مردم هستند و به ‌نوعی شاخص و تامین کننده تمام سلایق و طیف‌های سیاسی محسوب می‌شوند، که البته در دوره‌های قبل نیز نماینده مجلس بودند در این دوره حضور دارند.

اصولگرایان و جبهه پایداری

تعداد داوطلبانی که با برند اصولگرایی نزدیک به دولت یا ائتلاف اصولگرایان، در انتخابات دهم ثبت‌نام کرده‌اند بیشتر است.

صاحب‌نظران معتقد هستند که با توجه به شرایط کنونی نمی‌توان با قاطعیت بیان داشت که نام کدام فرد در لیست جبهه متحد اصولگرایی، جبهه پایداری یا سایر گروه‌های دارای برند اصولگرایی قرار خواهد گرفت.

نکته مهمی که از نگاه تحلیل‌گران مسانل انتخابات نیز دور نمانده، چرخش‌های سریع و ناگهانی برخی افراد در مواضع سیاسی است. حال باید منتظر نشست و دید که چه فردی با کدام برند، رسما در صحنه حاضر خواهد شد.

چهره‌های مستقل

این دوره انتخابات و با توجه به تعدد داوطلبان، شاهد حضور تعداد زیادی از افراد، تحت عنوان مستقل، در صحنه هستیم.

افرادی که تاکنون حتی در گمانه‌زنی‌ها هم کمتر نام‌شان در گروه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب و حتی اعتدالگراها، قرار گرفته است.

اکثر این چهره‌ها با اتکا به خاستگاه قومی و قبیله‌ای و خانوادگی یا شغلی خود به صحنه آمده‌اند و امید دارند که بتوانند رقبای قابل اعتنایی در صحنه انتخابات مجلس دهم باشند.

البته صاحب‌نظران اعتقاد دارند که اکثر این افراد، چهره‌هایی کمترشناخته شده هستند که عامه مردم از آنان شناخت کافی ندارند.

داوطلبان زن

متاسفانه زنان در هیچ دوره‌ای در حوزه‌های انتخابیه شهرستان‌های استان فارس، نتوانسته‌اند با جلب نظر و اعتماد مردم، به مجلس راه یابند. این در حالی است که حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی، چشمگیر بوده و در بسیاری از حوزه‌ها موفق ارزیابی می‌شود.

آگاهان مسائل معتقد هستند در این دوره و با توجه به پررنگ‌تر شدن حضور زنان در عرصه‌های مختلف و سهم عمده‌ و تاثیرگذاری که زنان در مجموع آراء دارند، اگر ضریب مشارکت این گروه از جامعه، نسبت به ادوار گذشته پررنگ‌تر باشد، می‌توان از داوطلبان زن، به شرط عبور از فیلترهای قانونی و احراز صلاحیت آنان، به‌عنوان رقبایی جدی برای دیگر داوطلبان، نظر داشت.

هرچند فقط یک خانم تنها زن حاضر در عرصه انتخابات در جهرم است، اما جایگاه علمی او نزد قشر جوان تحصیلکرده و نخبه، شانس نسبی این داوطلب را افزایش داده است.

غائبان انتخابات مجلس دهم

همواره در جامعه، ماه‌ها قبل از برگزاری یک انتخابات، گمانه‌زنی‌ها در خصوص حضور یا غیبت افراد مختلف آغاز می‌شود و با نزدیک شدن به زمان انتخابات، این گمانه‌زنی‌ها به بررسی احتمال کسب موفقیت افراد حاضر، تغییر جهت می‌دهد.

در این میان همواره نام‌هایی در جامعه مطرح شده است که غیبت‌شان در صحنه، صاحب‌نظران را به اندیشه فرو برده است.

به گزارش ایسنا، صاحب‌نظران و تحلیل‌گران سیاسی و مسائل انتخابات، اعتقاد دارند که دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،‌ حضور اقشار مختلف مردم در حوزه انتخابیه جهرم، پر رنگ‌تر و پرشورتر از ادوار گذشته خواهد بود.

البته هم‌چنان باید منتظر ماند تا نتایج نهایی بررسی صلاحیت‌ها اعلام شود. نتایجی که به حتم در حضور و مشارکت مردم، بسیار تاثیرگذار ارزیابی می‌شود.

گزارش: علی تراب‌ جهرمی

درباره نویسنده

161مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex