خاوران و موضوع نماد شهری

خاوران و موضوع نماد شهری

0
به گزارش خاوران آنلاین ،از گذشته تا به حال هر شهری را نمادی است که از ملزومات اساسی شناساندن یا حک کردن خاطره ی شهر در اذهان عمومی به شمار می رود٬. نمادی به ریزی زیره ی کرمان تا بلندای برج آزادی، گلاب کاشان،دروازه قرآن شیراز و موارد مشابه که از این قبیل وجود دارد.
امروزه صحبت کردن از نماد شهری برای خاوران بخاطر حل نشدن بسیاری از مشکلات ابتدایی شهری، چنان غیر قابل تصور شده که شاید سبب خنده همشهریان شود. اما واقعیت اینست که اگر جایی مطرح کنیم که در شهری با سابقه بالای ۳۰ ساله تاسیس شهرداری هنوز بحث از المان شهری خنده آور است شاید اینبار سبب خنده دیگران شویم.
به هر حال خاوران از میان آن همه شاخصه های قابل عرضه در موضوعات تاریخی، طبیعی، کشاورزی و انسانی یکی یکی قربانی شده و می شوند. چون بافت قدیم و حمام تاریخی شهر، باغات خرما، ، انار، و… غذاهای بومی و محلی و سنتی مانند تو تشتکی،نان شیرین،، انواع آش (بنه،اهلوک ) هنوز انتخابی نداشته است.
اگر ما به فکر این موضوع بودیم شاید الان شهر ما هم مانند بسیاری از شهرها که به شهر خرما، انار و … معروف شده اند نمادی برای خودش داشت
هر چند دیر هم شده ولی به مصداق این مثل که هر وقت ماهی را از آب بگیری تازه است بجاست مسئولین تکانی خورده و روی این موضوع فکر کرده و با دعوت از نخبگان و تحصیلکردگان شهر و نیز با اعلان عمومی و با استفاده از نظرات صاحبنظران به این مهم اقدام نمایند.
البته هر چند سالهای پیش نماد انار در ورودی شهر خاوران ثبت شد ولیکن شایسته است تا با برنامه ریزی اصولی و طرح و اندیشه های جدید در راستای معرفی خاوران در استان و کشور گام های اساسی برداشته شود.امیدواریم که مسئولین به این مسئله مهم توجه اساسی داشته باشند.

برچسب :

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex