فوتبالیستی که اولین شهید دفاع مقدس شد

فوتبالیستی که اولین شهید دفاع مقدس شد

17311148205828149812447231137655187124
شاید شما هم گاهی با خود فکر کرده‌اید که اولین شهید دفاع مقدس چه کسی است و یا شاید از دوست یا کسانی که دستی در موضوع دارند این را پرسیده باشید.

این سؤال به طور طبیعی چند پرسش دیگر هم ایجاد می‌کند، کجا و چطور شهید شده؟ اهل کجاست؟ چگونه شخصیتی دارد؟ شغل و نقش او در دفاع مقدس چه بوده؟

به گزارش خاوران آنلاین شهید دفاع مقدس ایرج دستیاری نام دارد که از شهر امیدیه است

ایرج یک فوتبالیست هم بود. کارگر شرکت گاز بود. به بسیج و سپاه مأمور شد. مهم‌ترین ویژگی‌اش تعامل زیبا و ارتباط قلبی‌اش بود. هرکس او را می‌دید، دوستش می‌شد. چون او واقعاً دوست‌داشتنی بود. رفیق می‌شد و هرچه در توان داشت در رفاقت به کار می‌گرفت.
دروازه‌بان اول امیدیه بود. در سلامت جسمی‌اش همین بس که ورزشکار بود. در سلامت روحی و قلبی‌اش چه بهتر از اینکه درک شگرفی داشت. از آینده خبر می‌داد. می‌گفت حتماً به زودی جنگ خواهد شد. وقتی از او سؤال می‌شد چطور؟! می‌گفت شک نکنید که به زودی خودش را نشان خواهد داد.

حاج احمد سلحشور لحظۀ شهادت ایرج همراهش بوده. می‌گفت وقتی تله منفجر شد همه جا را گرد و غبار و دود انفجار فرا گرفت. بیژن، برادر ایرج، به شدت مجروح شد (اولین جانباز دفاع مقدس). از ایرج خبری نبود. اینجاها که حالا خشک و بی‌سایه است آن روزها پر از نخل و بوته‌های سبز بود.

نفهمیدیم چی شد وقتی دود و گرد و غبار فروکش کرد. خیلی تلاش کردیم. هیچ خبری از ایرج نبود. درگیری‌ها هم شدت گرفت. عراقی‌ها تیراندازی غیر معمولی‌ای آغاز کردند که دیگر قطع نشد.

وقتی درگیری‌ها و تبادل آتش شدت گرفت و نوع اسلحه‌های دو طرف تغییر کرد و پای توپ ۱۰۶ و آرپی‌جی وسط آمد یادم افتاد که ایرج بهم می‌گفت احمد، قطعاً جنگ می‌شود و من دیگر نیستم. از رفتن خودش می‌گفت! برایم عجیب بود. حتی وقتی که با واقعیت جنگ هم روبه‌رو شده بودم حیرت داشتیم که چطور ایرج خبر داشت. حتی از رفتن خودش در آغاز درگیری‌ها و شکل‌گیری جنگ؟!

«بعد از یک هفته جسد ایرج را در گمرک خرمشهر از آب می‌گیرند و برای تشییع به امیدیه می‌برند. تشییع جنازه با تحولی در شهر همراه می‌شود و جمع کثیری از جوانان و نوجوانان برای عضویت در بسیج و سپاه داوطلب می‌شوند که به میدان جنگ بروند. سپس بدن شهید ایرج دستیار (که با سروده‌ای و نوحه‌ای مشهور به دستیاری می‌شود) به اهواز منتقل می‌شود و به عنوان اولین شهید دفاع مقدس در بخش جدید قبرستان، که آن روز بیابان بوده دفن می‌شود.»

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex