چرا خاورانی ها رفتن از زادگاهشان را به ماندن در آن ترجیح می دهند؟؟؟

چرا خاورانی ها رفتن از زادگاهشان را به ماندن  در آن ترجیح می دهند؟؟؟

8
به گزارش خاوران آنلاین سابقه ی تاریخی مکتوب خاوران به دوره ی ساسانیان باز می گردد . خاوران از قدیم مردمانش به سخت کوش بودن شهره هستند. اما این شهر روز به روز به دلیل مهاجرت ساکنینش ،خالی از سکنه می شود و تبدیل یه شهری خوابگاهی شده است.در سرشماری سال ۱۳۳۰ خاوران(خانکهدان سابق)بالغ بر دو هزار و پانصد خانوار داشته است اما با گذشت بیش از نیم قرن ساکنین خاوران نه این که بیشتر نشده اند بلکه به نظر می رسد کاهش هم داشته است. سئوال ایینجاست که چرا خاوران هر روز شاهد این است که ساکنینش رفتن بر ماندن را ترجیح می دهند؟ جمعیت خاورانی های مقیم مرکز استان بی شک از خود خاوران نیز بیشتر است اما واکاوی این مسئله که چرا خاوان شهری مهاجر فرست شده کار سختی نیست:
#اشتغال دغدغه ی خاورانی ها
جوانی که با هزاران امید و آرزو ،خدمت مقدس سربازی و تحصیلاتش را تمام می کند ، خود را آماده وارد بازار کار شدن می بیند اگر در خاوران بماند راهی جزء بیکار ماندن برای خودش نمی بیند در خاوران بیکاری بیداد می کند و خبری از سرمایه گذاری هم نیست و اگر کسی هم قصد سرمایه گزاری داشته باشد در عمل هیچ حمایتی نمی شود . اگر مسئولین بگویند که حمایت صورت می گیرد حرفش در عمل ثابت نمی شودجوان خاورانی یا باید خودش در خاوران دنبال کار باشد ، مثلا راننده ماشین سنگین شود و یا مغازه راه بیندازد و یا مسافر کش شود و یا اینکه رفتن را بر ماندن ترجیح دهد. کما اینکه هستند کسانی که با مدرک فوق لیسانس رانندگی ماشین سنگین انجام می دهند و یا اینکه مسافر کش شده اند .
#وضعیت اسفناک آموزشی خاوران
شاید کمی دوره ی اول آموزشی در خاوران سرو سامان داشته باشد ولی دوره ی دوم خیلی ها برای ادامه تحصیل باید به مرکز بخش و یا شهرستان همجوار (سروستان)بروند.افت تحصیلی در خاوران به حدی جدی است که آمار قبولی کنکور دانش آموزانی که در خاوران درس می خوانند اسفناک است سال تحصیلی گذشته تعدادی از دانش آموزان خاورانی برای ادامه تحصیل به سروستان رفته اند بجزء آن تعداد از دانش آموزانی که در مرکز بخش درس می خوانند. وقتی کیفیت آموزشی در خاوران بسیار پایین باشد و دغدغه ی تحصیلی والدین نسبت به دانش آموزانشان بر طرف نشود مسلما رفتن را بر ماندن ترجیح می دهند.
#امکانات رفاهی که وجود ندارد
بالغ بر سی سال شهر شده ایم ولی دریغ از داشتن امکانات رفاهی مناسب،سرانه فضای سبز در خاوران اصلا وجود ندارد تنها پارک این شهر هم که فاقد حتی امکانات اولیه است.
پارکی که به اسم پارک است و در محوطه اش خبری از روشنایی مناسب نیست خبری از شیر آب نیست خبری از تمیزی نیست خبری از فضای سبز نیست. مگر مردم خاوران این حق را ندارند که یک روز تعطیل همراه با خانواده را در مکانی زیبا و پارکی مناسب بگذرانند؟
امکانات ورزشی در خاوران وجود ندارد تنها سالن ورزشی خاوران هر روز فرسوده تر می شود نه کف پوش مناسبی، نه روشنای مناسبی، پس جوانان خاورانی به چه چیزی در این شهر دلخوش کنند؟ در خاوران خبری از انجام کارهای فرهنگی نیست و انگار مسئولین دغدغه ی کارهای فرهنگی ندارند ،خاوران روزی قطب اول کارهای فرهنگی ،هنری در منطقه بود ولی حالا چه،همه را دلسرد و نا امید کرده اند.
#جنگ قدرت به جای خدمت
خاوران انسان های فرهیخته و تحصیل کرده کم ندارد خیلی از چهره های خاورانی هستند که در محل خدمت خود از افراد موفق به شمار می روند ولی متاسفانه از خاوران دور شده اند. خیلی از این عزیزان علاقه ی خود را جهت خدمت به شهرشان نشان داده اند و ثابت کرده اند که دلسوز خاوران هستند اما عده ای که قدرت را به خدمت کردن ترجیح داده اند راه را برای این عزیزان بسته اند. خیلی از چهره ای فرهیخته و جوانان تحصیل کرده نیز از خاوران رانده شده اند. و رفتن از شهرمان را در برابر نا ملایمتی ها ترجیح داده اند.
#کم آبی و خشک سالی
زنده بودن خاوران به درختان و یاغ های آن است اما چند سالی می شود که خاوران گرفتار کم آبی و خشک سالی است تعدادی از قنات ها خشک شده است و چاه ها ی باغداران نیز بی آب. درختان هر روز خشک می شوند و متاسفانه چاه های عمیقی که بدون کارشناسی مجوزش داده شده نیز بر کم آبی اثر گذاشته است. اکثر خاورانی ها باغ های خود را رها کرده و ساکن شدن در مرکز شهر را به خاوران ترجیح داده اند.هر چند که اخیرا شاهد بارش های نسبتا خوبی بودهیم ولی نبود مدیریت در مصرف آب باز هم خشکسالی گریبان خاوران را می گیرد
#فقر امکانات درمانی و بهداشتی
کمبود امکانات درمانی چنان بر مردم فشار آورده که یکی از دلایل مهاجرت خاورانی ها به مرکز استان شده است. خاوران فاقد داشتن درمانگاهی مجهز با دکتر شبانه روزی و پرسنل مجرب است. اگر کسی در خاوران بیمار بشود برای درمانش باید به شهر های اطراف برود. وضعیت بهداشتی خاوران نیز تعریفی ندارد و فاضلاب های شهری مکانی شده برای شیوع بیماری های واگیر دار در نتیجه مردم سلامت خود را مهم دانسته و رفتن را راه نجات از این بی امکاناتی ها می دانند.
بی شک مشکلات و کمبود امکانات زیاد دیگری نیز دال بر مهاجرت خاورانی ها است که در اینجا ذکر نشده ،متاسفانه خاوران به خاطر بی تدبیری ها تبدیل به شهری خوابگاهی شده است.

برچسب :

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

یک نظر on “چرا خاورانی ها رفتن از زادگاهشان را به ماندن در آن ترجیح می دهند؟؟؟”

  • خاورانی wrote on ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴, ۲۲:۳۵

    سلام خدمت شما نویسنده گرامی متاسفانه بزرگترین مشکل خاوران همین مهاجرت همشهریان است

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex