نوستالژی ورزش خاوران

نوستالژی ورزش خاوران

index
خاوران آنلاین:گل خدادادعزیزی به استرالیا در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸و گل حمید استیلی به آمریکا در جام جهانی که به عنوان گل قرن انتخاب شد بی شک نه در فوتبال بلکه در کل ورزش به عنوان خاطره انگیز ترین لحظه شناخته می شود و به عنوان نوستالژی های فوتبال کشورمان ثبت شده است .فوتبال بازی صلح و دوستی و گسترش رفاقت ها و صمیمیت هاست این که بیست و دو نفر دنبال یک توپ گرد بدوند و در زمین فوتبال برای موفقیتش بجنگند و در انتهای بازی علی رغم برد و باخت ها رفاقتشان بیشتر شود درس این ورزش به مردم دنیا است. فوتبال در خاوران هم سرگذشت جالب و عجیبی دارد پر از خاطر های به یاد ماندنی خاطره های که از دل زمین خاکی این شهر جان گرفته و در ذهن فوتبالیست ها نقش بسته، فوتبالیست های که زمانی برای خودشان آقایی می کردند و مهم نبود که مثلا ناصر حجازی و یا علی پروین در دو تیم پر طرفدار می درخشند مهم برایشان درخشش خودشان در زمین خاکی و پر از سنگ و لاخی بود که با هزار زحمت و با دست های خالی آن را صاف کرده و آماده بازی کرده بودند.
جوانان دهه های پنجاه و شصت و حتی ابتدای هفتاد رونق خاصی به فوتبال این شهر داده بودند .خاوران تنها جایی بود که پرسپولیسش لباس آبی پوشید و استقلالش قرمز، خاوران تنها جایی بود که فوتبالیست هایش خودشان را با اسم پروین و حجازی صدا نمی زدند بلکه کوچکتر ها دوست داشتند روزی مثل بزرگتر ها ی این شهر فوتبال بازی کنند عشق به توپ گردچنان در دل جوانان خاورانی رسوخ کرده بود که نود درصدشان فوتبالیست بودند حتی آنهایی که استعداد قل دادن یک توپ پلاستیکی هم نداشتند، ولی جذابیت فوتبال آنها را هم در خودش حل کرده بود.
زمانی جام های مختلف در رده های نوجوانان،جوانان،بزرگسالان در خاوران برپا بود و شاید زمین خاکیش وقت نفس کشیدن هم نداشت.گاهی لباس یک تیم فوتبالش از یازده رنگ مختلف بود و خبری از پاکش و کفش مناسب نبود و بازیکنان لباس های تیم های دیگر را قرض می گرفتند و بعضی ها با کفشی با دو سه شماره بزرگتر از اندازه پایشان وارد زمین می شدند و همراه با شوت توپ کفششان هم توپ را دنبال می کرد. سکوی تماشاچیان زمینش تنه های نخل بود و خبری از یک لیوان آب کنار زمین نبود و استخر باغ های کنار زمین فوتبال مکانی بود برای رفع تشنگی، عشق عجیب فوتبال چنان در بین جوانان خاورانی رسوخ کرده بود که حتی گرمای طاقت فرسای تابستان هم مانع از حضور فوتبالیست ها در زمین فوتبال نمی شد. در فوتبال خاوران استعدادهای زیادی نهفته بود که متاسفانه کسی آنها را ندید و کسانی که حتی می توانستد در بالاترین سطح فوتبال کشورمان بدرخشند در همان زمین فوتبال خاکی عمر ورزشیشان تمام شد. در کنار فوتبال والیبال نیز در خاوران خاطرات زیادی برای ورزشکاران رقم زد و تیم والیبال خاوران در دهه ی پنجاه سر و شکل رسمی گرفت و در مسابقات مختلف منطقه خوش درخشید والیبالیست ها هم در فقر امکانات گرفتار شدند و نتیجه ای از تلاش خودشان ندیدند. دومیدانی و دوچرخه سواری هم برای خودش دوران پر فراز و نشیبی داشت مسابقات مناسبتی مختلف برگزار می شد در کنار این سه رشته ورزش های رزمی نیز در مقطعی جوانان خاورانی را به سمت خود کشید و حتی تعدادی نیز به تیم ملی راه یافتند و پینگ ینگ هم زمانی ورزش مورد علاقه تعدادی از جوانان بود.
اما در کنار این نوستالژی های ورزش شهرمان دردناک ترین مسئله این است که چرا در حال حاضر حتی یک تیم فوتبال نیز در خاوران به سختی شکل می گیرد ؟ چرا تنها سالن مکان ورزشی شهرمان باید در بدترین شرایط نگهداری شود سالن ورزشی که نه کفپوش مناسبی دارد و نه نور مناسب وضعیت سرمایش و گرمایشیش نا مطلوب است و نه رختکن درست و حسابی و نه آبسرد کن مناسب، حال که جوانان شهرمان در برابر بی تفاوتی مسئولین به ورزش رو برو هستند و تنها سرگرمیشان پاتوق های کشیدن قلیان است شنیدن خاطرات ورزشکاران قدیم ما را غصه دار تر می کند که چرا باید ورزش خاوران که روزی تنها سرگرمی جوانانش بود باید در پرتو بی تفاوتی و نبود امکانات رو به فراموشی برود در کنار این بی تفاوتی ها یکی دو سال است که بخش خصوصی در فوتسال خاوران سرمایه گذاری کرده و لیکن این سرمایه گذاری مورد حمایت مسئولین قرار نگرفته است . در برابر تنها دلخوشی جوانان خاورانی که همان خاطرات ورزشکاران گذشته است الی کاش نگاه متولیان امر به ورزش خاوران تغییر کند تا باز هم شاهد جامعه ای پویا و سرزنده در خاوران باشیم

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

یک نظر on “نوستالژی ورزش خاوران”

  • اسودی wrote on ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵, ۲۰:۰۹

    باتشکر ازنویسنده متن فوق وتایید این نکته که اگر مسوولی علاقمند یا بودجه ای مناسب درکاربودحتماآن روزها ورزشکارانی درسطح تیم های ملی داشتیم  یاداوری این نکته نیز لازم میدانم وآن هم عشق وعلاقه وافری بود که جوانان آن روزگار به ورزش مورد علاقه شان که عموما فوتبال ووالیبال بود ٬ داشتند

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex