توربین تاسیسات تقویت فشار گاز خاوران ارتقا یافت

توربین تاسیسات تقویت فشار گاز خاوران ارتقا یافت

توربین-تاسیسات-تقویت-فشار-گاز-خاوران-ارتقا-یافت[1]
کارشناسان منطقه پنج عملیات انتقال گاز با تحقق بیش از دو میلیارد و ۵٠٠ میلیون ریال صرفه جویی، توربین واحد سوم تاسیسات تقویت فشار گاز خاوران ۴ را از نوع L١ به نوع L ارتقاء دادند.
به گزارش خاوران آنلاین به نقل از شانا مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته تمام توربینهای DU٨٠L١ موجود در منطقه به نوع DU٨٠L تبدیل خواهد شد.

حمید خدری افزود: پس از به نتیجه رسیدن این عملیات منحصر بفرد، برنامه ریزی برای ارتقاء چهار توربین دیگر نیز انجام می شود.

به گفته وی، انجام این تغییرات پیچیده در توربین باعث سهولت در بهره برداری، تعمیرات، تسهیل تامین قطعات یدکی و تعمیرات اساسی آن می شود.

وی اعلام کرد: در این عملیات دشوار، بیش از یکهزار نفر- ساعت کار کارشناسی توسط کارکنان تعمیرات اساسی و واحد تعمیرات تاسیسات تقویت فشار گاز خاوران انجام شده است.

مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز در رابطه با پیچیدگی و منحصر به فرد بودن این عملیات اظهار کرد: در این عملیات حساس، برنامه های سیستم PLC توربین به طور کامل تعویض می شود و سیستم سوخت رسانی نیز تغییرات اساسی خواهد داشت.

در ادامه، معاون عملیات تاسیسات منطقه پنج عملیات انتقال گاز، مهمترین بخش این عملیات را تغییرات سیستم کنترلی توربین برشمرد و گفت: تمام سیستم کنترل توربین توسط کارشناسان ابزار دقیق منطقه تغییر یافته و بر اساس سیستم جدید برنامه ریزی شده است.

علیرضا اکبری افزود: این عملیات به دلیل درهم تنیدگی ابزار دقیق و مکانیک از پیچیدگی بالایی برخوردار است به طوری که در یک رفع ایراد جزئی از سیستم آنتی سرج این نوع توربینها، کارشناسان خارجی باوجود دوبار مراجعه نتوانستند ایراد موجود را مشخص و آن را رفع کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به تغییرات مهم مکانیکی صورت گرفته در توربین تاکید کرد: یک مسیر از دو مسیر سوخت رسانی به صورت کامل حذف شده است و بجای استفاده از دو شیر کنترل سوخت، از یک شیر استفاده می شود که این تغییر فرآیند پیچیده فعلی استارت توربین را تسهیل خواهد کرد.

اکبری در توصیف جزییات تبدیل سیستم سوخت این توربین گفت: در این ارتقاء، تغییرات اساسی در توربین شامل محفظه احتراق و نازلهای سوخت رخ می دهد و ١۶ محفظه احتراق و نازلهای سوخت آنها با نوع جدید جایگزین می شود.

به گزارش شانا، مجتمع تاسیسات تقویت فشار گاز خاوران واقع در ٣۵ کیلومتری شهرستان سروستان فارس با ٩ دستگاه توربوکمپرسور بر روی خطوط چهارم و هشتم سراسری قرار دارد.

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex