خاوران، شیراز روزگار گذشته

خاوران، شیراز روزگار گذشته

KHAVARAN25

روزگاری شیراز به داشتن باغ های فراوان، چشمه سارها و جوی های آب روان مشهور بود. امروز شیراز تا حد زیادی صنعتی شده و تعداد باغ های آن به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. اما هنوز شهر کوچکی در ۱۰۰ کیلومتری پایتخت فرهنگی ایران وجود دارد که شاید بتوان نام آن را شیراز روزگارگذشته گذاشت. درختان باغ های خاوران از اسفندماه به شکوفه می نشینند. چشمانداز شهر یکدست سبز می شود و جای جای باغ ها لاله و گل های لاله عباسی می روید.مردم هم شمعدانی ها را قلمه می زنند ، سمنو می پزند و به انتظار نوروز می نشینند.

نوروز که می رسد، در میان باغ ها جوی های آب روان می شوند و شاخه های سبز درختان بر فراز کوچه باغ ها همدیگر را در آغوش می گیرند. البته خاوران دارای پارک کوچکی هم هست. این پارک در حاشیه بهترین باغ ها ساخته شده است.

پارک سرآب شیخ احمدی بهترین مکان خاوران برای گذراندن تعطیلات نوروزی است. برای همین خاورانی ها آماده اند تا از مهمانان نوروزی خودهر چه بهتر استقبال کنند. این شهر سرسبز آفتابی بافت تاریخی کوچکی هم دارد.البته این بافت به خاطر مشکلات متعدد ویران شده است. اما از آنجا که روی تپه ای کوچک بنا شده چشم انداز زیبایی از باغ ها را نشان می دهد. آخر باغ ها بافت را محصور کرده اند.در بهار انگار خنکا و سرسبزی بهاری کل شهر را در بر گرفته است. خاوران نزدیک به ۵ هزار تن جمعیت دارد . ۳۰ سال است که شهرداری در آن فعالیت می کند. این شهر کوچک هنوز طبیعت بکر خود را به خوبی نگهداری کرده است.

نوشته پارسا بهمنی-روزنامه همشهری-شنبه ۱۹اسفند۹۱

درباره نویسنده

161مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex