عیادت جوان ترین امام جمعه کشور از پیر آدینه ایران(امام جمعه خاوران)

عيادت جوان ترين امام جمعه كشور از پير آدينه ايران(امام جمعه خاوران)

8588029412603851170653369845[1]8588029413386543168492521030[1]به گزارش خاوران آنلاین و به نقل ازخبرگزاری بین المللی قران در پی بستری شدن حجت‌الاسلام هاشمی، مسن‌ترین امام جمعه کشور، حجت‌الاسلام امجدی‌زاده، جوان‌ترین امام جمعه کشور به عیادت ایشان در شیراز شتافت.
تکریم بزرگتر‌ها و پیشکسوتان یکی از سنن حسنه رایج مکتب اسلام است که در طول تاریخ پیوسته احادیث و روایات فراوانی پیرامون آن نقل شده است. سیره عملی ائمه اطهار(ع) بهترین الگو برای این موضوع هستند که پیوسته در احادیث متعددی بر روی این قضیه تأکید کردند.
در طول تاریخ اسلام علما، روحانیان و اندیشمندان اسلامی نیز که پیروان مکتب اهل بیت(ع) هستند، سعی در حفظ این سنت حسنه داشته و دارند چنانچه امروز مشاهده می‌شود که این سنت در میان علمای حوزوی و ائمه جمعه در سراسر نقاط کشور مرسوم است.
در این میان حجت‌الاسلام مهدی امجدی‌زاده، امام جمعه کلات نادر با داشتن ۲۸ سال سن به‌عنوان جوان‌ترین امام جمعه کشور زمانی که متوجه می‌شود حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی هاشمی، امام جمعه خاوران با داشتن ۹۵ سال سن به‌عنوان مسن‌ترین امام جمعه کشور در بستر بیماری است، تصمیم می‌گیرد برای ساعاتی چند به ملاقات این روحانی خدوم امت اسلامی در شهر شیراز بشتابد.
روز گذشته، هفتم اردیبهشت همراه این روحانی سخت‌کوش که برای نخستین‌بار به شیراز سفر کرده است، می‌شویم. وی در ابتدای حضورش در شیراز به زیارت آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) و سپس به زیارت حضرت احمدبن‌موسی شاهچراغ(ع) مشرف شد. ما نیز در این زیارت‌ها او را همراهی کردیم و دقایقی به صحبت‌های وی گوش فرا دادیم.
وی در ابتدا به نقش روحانیت در طول تاریخ اسلام اشاره کرد و گفت: روحانیت در اداره جامعه اسلامی به‌ویژه در طول ۳۰ الی ۴۰ سال اخیر مؤثرترین نقش را ایفا کرده است.
حجت‌الاسلام امجدی‌زاده اظهار کرد: این نقش گاهی فراز و نشیب‌هایی داشته است به گونه‌ای که برخی مواقع روحانیت در فضاهای مردمی نقش ایفا کردند اما امروز نقش روحانیت هم مردمی و هم حکومتی است و از هر دو جنبه روحانیت مؤثر است.

امام جمعه کلات نادر ابراز کرد: در اداره جامعه اسلامی یک فضای معنوی برای ارتباط مردم با حکومت نیاز است که این فضای معنوی را امروز روحانیت رقم زدند یعنی دولت و حکومت هر زمان که مشکل و چالشی در اداره جامعه داشت به سراغ حوزه‌های علمیه آمد و آن چالش را علما برطرف کردند و امروز که ایده‌آل‌ترین شرایط در جامعه اسلامی حکم‌فرماست به برکت حضور روحانیت در بین حکومت و مردم است.
وی با اشاره به میزان الگوبرداری مردم از روحانیت عنوان کرد: این الگوبرداری همیشه بسیار زیاد بوده است و اکنون چه بسا در عرصه‌های مختلف بیشتر است و روحانیت به دلیل اینکه همیشه مردمی بوده و مردم نیز از تنها جایگاهی که احساس آرامش می‌کنند، جریان روحانیت است، قوی‌‌ترین الگوبرداری را از روحانیت دارند.
حجت‌الاسلام امجدی‌زاده در ادامه بر ضرورت تکریم بزرگترها و پیشکسوتان تأکید کرد و گفت: احترام به بزرگترها یکی از نکات محوری اخلاقی یک انسان مسلمان است و باید همیشه پیشکسوت و بزرگتر و انسان با تجربه تکریم و عرض ارادت شود زیرا این موضوع باعث پیشرفت است.
جوان‌ترین امام جمعه کشور با تأکید بر اینکه این امر در میان روحانیت و حوزه‌های علمیه رایج است، گفت: حتی در میان علما اگر کسی چنین تکریمی را انجام ندهد تخلف اخلاقی مرتکب شده است؛ لذا زمانی که متوجه شدم حجت‌الاسلام هاشمی کسالتی برایشان پیش آمد هر لحظه مترصد این قضیه بودم که زمانی پیش آید تا از تجارب و معنویت وجود ایشان که بیش از ۳ دهه در سنگر امامت جمعه منادی تقوای الهی بودند فیضی ببرم.
به گزارش ایکنا، پس از زیارت حرمین شریفین به سمت منزل حجت‌الاسلام هاشمی رهسپار می‌شویم. صمد فتوحی، مسئول دفتر امام جمعه خاوران به استقبال ما می‌آید و سپس وارد منزل ایشان می‌شویم. تمامی فرزندان، دامادها و نوه‌های حجت‌الاسلام هاشمی جمع بودند و همگی نگران حال پدر.
حجت‌الاسلام هاشمی به دلیل اینکه شب گذشته را در شرایط سخت جسمی گذرانده بودند، پس از مراجعه به مطب پزشک متخصص در بستر استراحت به سر می‌بردند و تا آخرین لحظه‌ای که ما در کنار ایشان بودیم، چشم باز نکردند.
حجت‌الاسلام امجدی‌زاده پس از احوالپرسی به بیان تنها دلیل سفر خود به شیراز پرداخت و اینکه تنها ۴ ساعت در شیراز حضور دارد و سپس به شهر خود عزیمت می‌کند.
در ادامه صمد فتوحی، مسئول دفتر امام جمعه خاوران با اشاره به فعالیت‌های حجت‌الاسلام هاشمی گفت: ایشان در سال ۵۸ به حکم امام راحل به سمت امام جمعه خفر منصوب شدند و از سال ۸۳ تاکنون به‌‌ عنوان امام جمعه خاوران مشغول به خدمت هستند که تا اوایل سال ۹۳ در این شهر اقامه نماز می‌کردند و در شب ۱۳ فروردین سکته مغزی می‌کنند که به ابتدا به بیمارستان جهرم و سپس به بیمارستان کوثر شیراز منتقل می‌شوند و پس از آن ترخیص از بیمارستان، اکنون در منزل دخترشان اقامه می‌کنند.
وی با بیان اینکه متأسفانه حجت‌الاسلام هاشمی قدرت تکلم را ندارند اما افراد را می‌شناسند، ابراز کرد: چند روز پیش نیز آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس به ملاقات ایشان آمد که حجت‌الاسلام هاشمی بسیار از دیدن وی ابراز خرسندی کرده و مشتاقانه از ایشان استقبال کرد.
فتوحی عنوان کرد: حجت‌الاسلام هاشمی چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب دارای فعالیت‌های فراوانی بودند و در طول ۸ سال دفاع مقدس پیوسته در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشت و به امر تبلیغ و توسعه و ترویج فرهنگ دینی می‌پرداخت.
در ادامه از زهرا هاشمی، دختر بزرگ حجت‌الاسلام هاشمی جویان احوال پدر می‌شویم و وی می‌گوید: اکنون وضعیت جسمانی وی به نسبت روزهای قبل بهتر شده است و توانایی غذاخوردن را بسیار اندک پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه پدرم پیوسته به اقامه نماز اول وقت تأکید و اشتیاق فراوانی دارد، اظهار کرد: صبح روز ۱۳ فروردین ساعت ۵ که ایشان برای نماز بیدار می‌شود که متوجه می‌شویم حالش بسیار وخیم است و سکته مغزی خفیف کردند و رگی که از سمت قلب به مغز می‌رود مسدود شده است که بحمد الهی پس از مراجعه به بیمارستان و مداوا این گرفتگی به وسیله دارو باز شد و نیاز به عمل جراحی پیدا نکرد.
بنا بر این گزارش، سیدنور محمد هاشمی، پسر حجت‌الاسلام هاشمی نیز به سوابق فعالیت‌های پدرش اشاره می‌کند و می‌گوید: ایشان قبل از انقلاب یکی از حامیان امام راحل بود و در سال ۱۳۴۲ نیز در جریان قیام قرار داشت و حتی زمانی که آیت‌الله محلاتی و آیت‌الله دستغیب را در شیراز دستگیر کردند، بیم آن می‌رفت که ایشان را در خاوران دستگیر کنند.
وی ابراز کرد: در سال ۱۳۴۵ ساواک به منزل ایشان یورش آورد و ایشان، برادرم، آیت‌الله انصاری و داماد ایشان را دستگیر کردند و مدتی در زندان‌های ساواک به سر بردند.
هاشمی با بیان اینکه پدرم دارای طبع شاعری است و هر از گاهی شعر می‌سراید، گفت: ایشان «کتاب بگو و بخند» را در شرح احوال و خاطرات خویش تألیف کردند.
به گزارش ایکنا، قریب یک ساعت در منزل حجت‌الاسلام هاشمی به سر بردیم و همگی برای ایشان آرزوی سلامتی روزافزون کردیم و پس از آن به همراه حجت‌الاسلام امجدی‌زاده جهت دیدار با آیت‌الله ایمانی،‌ نماینده ولی فقیه در استان فارس راهی حوزه علمیه مولی‌الموحدین شدیم

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex