فرهنگ و آداب و رسوم مردم خاوران در نوروز/از پخت نان شیرین تاخانه تکانی و دید و بازدید های نوروزی

فرهنگ و آداب و رسوم مردم خاوران در نوروز/از پخت نان شیرین تاخانه تکانی و دید و بازدید های نوروزی

sofreh_www_patugh_ir-10مفصل ترین عید سال که با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شود،عید نوروز است از یک ماه پیش از عید،حال و هوای مردم عوض می شود. به ویژه کودکان که برای چنین عیدی لحظه شماری می کنند زیرا هنگام تعطیلی و عیدی گرفتن و لباس نو پوشیدن و گشتن و شادی کردن واقعی فرا می رسد.
پرستوها می آیندو دنبال لانه می گردند بازگشت آن ها نیز نشاط آور است زیرا پیام آور بهاراند. آن ها بین مردم محبوبیت خاصی دارند. صدای آنها برای مومنان خاورانی یادآور سوره فیل است و برخی معتقداند که آنها اصلا همین سوره را می خوانند. بنابر این لانه ی آن ها را خراب نمی کنند. بازگشت آن ها برای کودکان و نوجوانانی که با طبیعت و زیبایی های آن پیوند درونی دارند دل انگیز است و شادی عیدشان را دو چندان می کند.
زن ها ی خاورانی نان شیرین می پزند و سبزه می کارند. خانه تکانی می کنند و هر چیز شستنی را می شویند و به پیشواز عید می روند.
چند روز پیش از آمدن نوروز،تخم مرغ رنگ می کنند،پیکک درست میکنند.و عده ای سمنو پخت می کنند.
پیش از عید خانه ها نو نوار می شود . سر در حیاط و تمام اتاق ها با شاخه های سبز به خصوص درخت نارنج به نشانه طراوت و سرسبزی و آمدن بهار زینت داده می شود.
رسم است در خاوران که بعد از تحویل سال به دیدار بزرگان فامیل می روند و با بوسیدن دست آنها آغاز سال نو را زیر سایه ی بزرگانشان شروع می کنند .خاورانی ها عقیده دارند که هنگام”تحویل سال” به هر کاری مشغول باشند و اصطلاحا سال بر او تحویل شود تا پایان سال گرفتار آن خواهند بود.

درباره نویسنده

748مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex