یک غار تاریخی در خاوران کشف شد

یک غار تاریخی در خاوران کشف شد

ghar-khavaran

یک غار تاریخی در خاوران فارس کشف شد.

 به گزارش خاوران آنلاین،در روز ۲۹اردیبهشت ماه ۹۲ اشکفت وغارتاریخی در ۵کیلومتری خاوران (ابتدای جنگل خاوران) کشف شد که با بررسی های صورت گرفته مشخص شد این غار از نوع گسل هایی از لایه های آهکی-باستانی است که از زیبایی های خاصی نیز برخوردار است.

خاوران آنلاین ضمن تشکر از باشگاه کوهنوردی شیرازجوان، امیدوار است بزودی امکان استفاده و مشاهده زیبایی های این غار تاریخی برای همشهریان وگردشگران این منطقه فراهم شود.

گزارش کامل اکتشاف این غار به شرح زیر می باشد:

نوع برنامه : اکتشاف غار

سرپرست : آقای نادر کرمی

نوع غار : گسلی از نوع بین لایه ای آهکی  – باستانی

ارتفاع دهانه از سطح دریا : ۱۸۲۴ متر

طول و عرض جغرافیایی : ۲۹° ۱’۴۷٫۷۰″N و  ۵۳°۱۷’۳۳٫۸۰″E

زمان کافی برای بازدید غار : دو ساعت

فاصله تا شیراز : حدود یکصد کیلومتر

عکاس : نادر کرمی، میثم علی ویسی

کروکی : شاهپور امرالهی، مرتضی سرمست

گزارش کتبی : شرکان شریفی

گزارش شفاهی: شاهپور امرالهی

همنوردان حاضر در برنامه : نادر کرمی، مرتضی سرمست ، فریدون خسروی، محمدرضا ثابت، امین ثابت، شرکان شریفی، حسین حسینی نیک، شاهپور امرالهی، پیمان عزیزی، میثم علی ویسی

آدرس : از شیراز به طرف فسا، چهار کیلومتر بعد از سروستان، دو راهی مومن آباد را به سمت خاوران ادامه می دهیم بعد از حدود بیست کیلومتر رانندگی دقیقا روبروی نیروگاه تقویت فشار گازخاوران، سمت راست جاده خاکی را  پیش میگیریم و پس از چهار کیلومتر به تنگه ای میرسیم، دهانه غار در تنگه به دلیل قرار داشتن درارتفاع قابل مشاهده است .

طبق اطلاع قبلی از رویت دهانه غاری ،ساعت شش بامداد به اتفاق سرپرست برنامه آقای نادر کرمی و اعضا تیم فنی و آقای ثابت از شیراز به طرف سروستان حرکت کردیم پس ازگذشت یک و نیم ساعت رانندگی به محلی در نزدیکی غار که جای مناسبی برای صرف صبحانه رسیدیم. پس از صرف صبحانه ابزار مورد نیاز را از داخل ماشین برداشتیم و به طرف دهانه حرکت کردیم. بعد از یک ربع پیاده روی جلوی دهانه رسیدیم. دهانه غار در ارتفاع ده متری بود و دسترسی از بالا امکان پذیر نبود. تصمیم گرفتیم مسیر را صعود کنیم تا به دهانه برسیم.

                       

مسیر توسط آقای مرتضی سرمست با ابزار گذاری صعود شد و پس از ورود به غار جای مناسبی برای کارگاه بلوکه پیدا کردند و کارگاه را برپا کردند و سپس اعضای تیم فنی یکی  پس از دیگری صعود کردند. برعکس غارهای دیگر که معمولا با فرود شروع میشود این غار با صعود شروع می شد و با صعود ادامه می یافت. پس از رسیدن به کارگاه اول که حدود ده متری دهانه بود مسیر مستقیم با شیب زیاد ادامه می یافت.

طول دوم که حدود بیست متر بود صعود نیز بدین ترتیب صعود کردیم و به تالاری رسیدیم که از روبرو به تالار کوچکتری می رسید مسیر سمت راست که هم شیب تندی داشت و هم بسیار ریزشی بود را بالا رفتیم تا به چاهی رسیدیم. پس از احداث کارگاه دو نفر از دوستان فرود رفتند و پس از بیست متر فرود اعلام کردند که به انتهای چاه رسیدند. مدتی را صرف بازدید و عکاسی از زوایای مختلف غار و کشیدن کروکی کردیم.

 غار از نظر تزئینات آهکی ضعیف بود و با اینکه مسیر اصلی غار مرطوب بود چکنده و چکیده های کم و کوچکی به چشم می خورد. نیمی از ورودی اصلی غار با سنگ ساروج بسته شده بود و جنبه تاریخی داشته از این رو مشخص بود قبلا افراد سود جو وارد غار شده بودند و طناب های پلاستیکی ثابتی که البته خیلی هم خطر ناک بود هنوز بجا مانده بودند. بعد از حدود دو ساعت با نصب کارگاه فرود از غار خارج شدیم. بیرون غار ناهار خوردیم و پس از آن راهی شیراز شدیم .

kh00009

 kh00010

kh00011

kh00013

kh00016

kh00019

kh00005

kh00004

kh00008

kh00003

درباره نویسنده

161مطلب نوشته است .

یک نظر on “یک غار تاریخی در خاوران کشف شد”

  • نجاتی wrote on ۲۷ شهریور, ۱۳۹۲, ۰:۲۵

    خبر بسیار خوب برای دوستداران کوه و غار نوردی!

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی خاوران آنلاین. محفوظ است.
Powerd by Colex